Diş çekimi hakkında bilinmesi gerekenler

background_about_us
portfolio_07
portfolio_05

Durum daha karmaşık olduğunda diş hekimi değil ağız cerrahı diş çekebilir. Çoğu durumda, üçüncü büyük azı dişlerini veya yirmi yaş dişlerini çekerler.

Diş hekimi veya cerrah, kişiyi daha rahat ettirmek için önce dişi uyuşturacaktır. Diş çekimi yine de rahatsız edici olsa da, diş ağrısını hafifletmek ve gelecekteki sorunları önlemek için anahtar olabilir.

Bu yazıda, farklı diş çekimi türlerini ve insanların neden onlara ihtiyaç duyduğunu ana hatlarıyla açıklıyoruz. Ayrıca hazırlığı ve işlemden sonra ne bekleneceğini de açıklıyoruz.

Diş Çekimi Nedir?

Diş çekimi, bir dişin çıkarılmasıdır.
Diş hekimleri ve ağız cerrahları çeşitli nedenlerle dişleri çekerler. Bazı örnekler şunları içerir:
 • Diş çürükleri
 • Diş eti hastalığı
 • Diş enfeksiyonları
 • Dişe veya çevreleyen kemiğe travma veya yaralanma
 • Yirmilik diş komplikasyonları
 • Diş protezi için hazırlık
 • Dişler çok kalabalık ise diş teli için hazırlık
 • Bebek dişleri uygun yaşta düşmüyor

Türler

Doğru diş çekimi türü, dişin şekline, boyutuna, konumuna ve ağız içindeki konumuna bağlıdır.

Diş cerrahları çekimlerini basit veya cerrahi olarak sınıflandırabilir. Basit bir çekim, diş etlerinin üzerinde görünen ve diş hekiminin tek parça halinde çıkarabileceği bir dişi içerir.

Cerrahi bir çekim daha karmaşıktır ve diş eti dokusunun, kemiğin veya her ikisinin de çıkarılmasını içerir. Cerrahın dişi parçalara ayırması gerekebilir.

Yirmi yaş dişleri en son çıkan dişlerdir ve genellikle çekim gerektiren ilk dişlerdir, çünkü birçok insanda bunlar etkilenir. Bu, diş etlerinden tam olarak çıkmadıkları anlamına gelir.

Yirmi yaş diş çekimi, ağız cerrahisinde yaygın bir işlemdir.

Hazırlık

Bir kişi, çekimden önce diş hekimi veya ağız cerrahı ile görüşecektir.

Konsültasyon sırasında doktor, ayrıntılı bir tıbbi geçmiş isteyecektir. Ayrıca kişinin aldığı ilaçları da soracaklar.

Bazı kişilerin, alınacak diş, kemik veya her ikisinin miktarına bağlı olarak ameliyattan önceki günlerde bazı ilaçları almayı bırakması veya almaya başlaması gerekir.

Bir kişi ayrıca ameliyat günü belirli ilaçları alabilir.

Kan inceltici ilaçları durdurmak

Birçok kişi damarlarda kan pıhtılarının oluşmasını önlemek için kan inceltici ilaçlar almaktadır. Bu ilaçlar ameliyat sırasında daha fazla kanamaya neden olabilir.

Bir diş cerrahı genellikle çekim bölgesinde kanamayı şu şekilde kontrol edebilir:

 • Diş etlerinde topikal pıhtılaşma ilaçları kullanmak
  Diş soketini köpük veya çözülebilir gazlı bezle ambalajlamak
  Ekstraksiyon bölgesini dikmek

İşlemden sonra gazlı bez kullanmak ve baskı uygulamak da kanamayı durdurmaya yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, kan sulandırıcı ilaç alan herkes, konsültasyon sırasında diş hekimine haber vermelidir.

Kişinin geçici olarak farklı bir kan sulandırıcıya geçmesi mi yoksa bu tür ilaçları almayı mı bırakması gerektiğini anlamak için, cerrahın yakın zamanda yapılan bir kan testinin sonuçlarını görmesi gerekebilir.

Tipik olarak, insanların diş çekimi öncesinde kan sulandırıcı ilaçları almayı bırakması gerekmez. Bu tedaviyi bırakmayı düşünen herkes önce diş hekimine veya doktoruna danışmalıdır.

Antibiyotiklere başlamak

Bazı durumlarda diş hekimi, diş çekimi öncesinde antibiyotik reçete edebilir.

Örneğin, bunu ateş veya halsizlik gibi yaygın semptomların yanı sıra yerel ağız şişliği ile tedavi etmek için yapabilirler.

Şişmeyen diş ağrıları antibiyotik gerektirmez. Antibiyotikleri her zaman aynen bir doktorun önerdiği şekilde alın ve gereksiz kullanımdan kaçının.

Bir kişinin enfektif endokardit riski, kalp kapakçıklarında enfeksiyon veya kalp odalarının iç kaplaması riski yüksekse antibiyotiklere ihtiyacı olabilir.

Amerikan Kalp Derneği’ne (AHA) göre, belirli kalp rahatsızlığı olan kişiler, diş ameliyatı sonrasında bu enfeksiyonu geliştirme riski daha yüksektir.

Bu nedenle, AHA ve Amerikan Dişhekimleri Birliği, enfeksiyon riskini azaltmak için aşağıdakilerden herhangi birine sahip kişilerin diş cerrahisinden önce antibiyotik almalarını önermektedir:

 • protez kalp kapağı
 • protez malzeme ile kalp kapakçığı onarımı geçmişi
 • kapakçığın yapısal anormallikleri olan bir kalp nakli
 • bazı doğuştan kalp anormallikleri
 • enfektif endokardit öyküsü

Ameliyat Esnasında Anestezi

Kişi, çekim yerine yakın bir yere lokal anestezik enjeksiyonu alacaktır. Bu, kişinin herhangi bir acı hissetmemesi için bölgeyi uyuşturacaktır. Ameliyattan sonra birkaç saat uyuşma devam edecektir.

Kişi, işlem sırasında kaygıyı en aza indirmek için ek anestezik veya yatıştırıcı ilaç talep edebilir. Diş hekimi veya cerrah şunları önerebilir:

gülme gazı olarak da bilinen nitröz oksit
oral bir yatıştırıcı ilaç
intravenöz veya IV, sedasyon
Genel anestezi

Genel anestezi alan bir kişi işlem sırasında tamamen uyuyacaktır.

Bazı diş hekimleri ofislerinde yukarıdaki seçeneklere sahip değildir. Bir kişi bunlardan herhangi birine ihtiyaç duyarsa, konsültasyon sırasında diş hekimine haber vermelidir ve diş hekimi onları bir ağız cerrahına yönlendirebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *